Συμμετοχή στο εκπαιδευτικό ευρωπαïκό πρόγραμμα eTwinning ” CREONS NOTRE GUIDE DE VOYAGES!”

Μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης συμμετείχαν στο πλαίσιο του μαθήματος των γαλλικών, στο εκπαιδευτικό ευρωπαϊκό πρόγραμμα eΤwinning, “CREONS NOTRE GUIDE DE VOYAGES!” το οποίο και ολοκλήρωσαν με επιτυχία.

Στη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές μας συνεργάστηκαν με  μαθητές από την Ιταλία, την Ισπανία και την Πολωνία, οι οποίοι διδάσκονταν και αυτοί την γαλλική ως δεύτερη ξένη γλώσσα την οποία και  χρησιμοποιούσαν ως γλώσσα επικοινωνίας μεταξύ τους. Οι δραστηριότητες κι οι εργασίες των μαθητών δημοσιεύθηκαν σε ειδικό χώρο στο διαδίκτυο, μέσα στον ευρύτερο ιστοχώρο του eΤwinning . Ως πρόγραμμα ήταν πολύ ενδιαφέρον για τους μαθητές μας, καθώς χρησιμοποίησαν την γαλλική γλώσσα σε πραγματικό περιβάλλον με πραγματικούς ακροατές, μέσα από ευχάριστες δραστηριότητες όπως παρουσιάζω τον εαυτό μου, το σχολείο μου, την χώρα μου, μοιράζομαι το αγαπημένο μου βιβλίο, φτιάχνω αφίσες, δημιουργώ έναν ταξιδιωτικό οδηγό, κ.λ.π. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία  να επικοινωνήσουν, να συνεργαστούν, να αναπτύξουν σχέδια, να μοιραστούν και εν ολίγοις να νιώσουν ότι αποτελούν μέρος μιας συναρπαστικής μαθησιακής κοινότητας στην Ευρώπη.