Συμμετοχή του σχολείου μας στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ψηφιακής αλληλογραφίας “1er Village-Monde/1ο Παγκόσμιο χωριό”

Οι μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας με χαρά συμμετείχαν και ολοκλήρωσαν, στο πλαίσιο του μαθήματος των γαλλικών, το εκπαιδευτικό πρόγραμμα ψηφιακής αλληλογραφίας “1er Village-Monde/1ο Παγκόσμιο χωριό”. Το σχολείο μας  είναι ένα  από τα 10 σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης του Ν. Αττικής που εντάχθηκαν σε αυτό το  Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα. Υλοποιήθηκε στο πλαίσιο των καινοτόμων δράσεων του Διεθνούς Οργανισμού Γαλλοφωνίας μέσω ψηφιακής πλατφόρμας εξ αποστάσεως ασύγχρονης επικοινωνίας και συνεργασίας. Το πρόγραμμα αυτό αποτέλεσε  μια ευκαιρία για τους μαθητές μας να γνωρίσουν την ποικιλομορφία της Γαλλοφωνίας,  και για τους εκπαιδευτικούς  μας να ανταλλάξουν καινοτόμες παιδαγωγικές μεθόδους με συναδέλφους τους από άλλες γαλλόφωνες χώρες. Η υλοποίηση αυτού του προγράμματος το οποίο προσβλέπει στη σφυρηλάτηση μακροχρόνιων  συνεργασιών στον τομέα της Γαλλοφωνίας,   επέτρεψε στους μαθητές μας να ζήσουν μια εμπειρία διαπολιτισμικότητας και να ανακαλύψουν την πολλαπλότητα / πολυπολιτισμικότητα των γαλλόφωνων χωρών όπως το Τζιμπουτί με το οποίο συνεργαστήκαμε εμείς.