Εκδρομή των τμημάτων Ε1 και Ε2 στο Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας, 01/11/2023

Την Τετάρτη 1η Νοεμβρίου 2023 οι Ε1 και Ε2 τάξεις του σχολείου μας, συνοδευόμενες από τις εκπαιδευτικούς Αλευρά Ματίνα, Θαρουνιάτη Σταυρούλα και  Αμπελά Αικατερίνη, παρακολούθησαν το πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα «Οι ήρωες του πλανήτη» στο Μουσείο Γουλανδρή Φυσικής Ιστορίας. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στη Σφαίρα  το μικρού μήκους ντοκιμαντέρ «Ακραία Καιρικά Φαινόμενα» και να επισκεφθούν τους σταθμούς της έκθεσης “Κλιματική αλλαγή & Εμείς”, που θίγουν τις εξής θεματικές κατηγορίες:

• Ενέργεια, Επιπτώσεις Κλιματικής Αλλαγής και Απορρίμματα – Ανακύκλωση
  • Πίσω από την πρίζα: Από πού προέρχεται το ρεύμα που χρησιμοποιούμε όλοι καθημερινά στο σπίτι μας; Τραβώντας ένα καλώδιο ξεδιπλώνεται η πορεία του ηλεκτρικού ρεύματος από την πρίζα στην πηγή.

Στη συνέχεια τα παιδιά συμμετείχαν σε ένα ομαδικό παιχνίδι όπου είχαν την ευκαιρία να γίνουν «Ήρωες του Πλανήτη» και τέλος παρακολούθησαν την Εκθεσιακή προβολή 360°: “Η Αλήθεια Κατάματα”.

Στόχος του Προγράμματος ήταν οι μαθητές και οι μαθήτριες:

• Να γνωρίσουν τις έννοιες που αφορούν στην κλιματική κρίση.
  • Να κατανοήσουν το ρόλο που παίζει ο ανθρώπινος παράγοντας για την κατάσταση που βρίσκεται ο πλανήτης μας.
  • Να σχεδιάζουν την καθημερινότητα, έχοντας οικολογική συνείδηση.
  • Να δράσουν στον μικρόκοσμό τους με στόχο να τον “πρασινίσουν”.