“Οι κάλτσες μας αλλιώς” δράση της Α΄τάξης για την Πανελλήνια Ημέρα Κατά της Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού:

Την Παρασκευή 6/3/2020 , Πανελλήνια Ημέρα Κατά της Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού, φορέσαμε στα ποδαράκια μας διαφορετικές κάλτσες και πολύ το χαρήκαμε! Τα παιδιά του Α2 συμμετείχαν στη δράση πρόληψης «Οι κάλτσες μας ΑΛΛΙΩΣ! Όλοι ίσοι – όλοι Διαφορετικοί» . Η δράση έχει στόχο την αναγνώριση της μοναδικότητας και την αποδοχή της διαφορετικότητας, ως σημαντική στρατηγική πρόληψης της Σχολικής Βίας στις μικρές ηλικίες. Η δράση εντάσσεται στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα κοινωνικής και συναισθηματικής μάθησης “Ταξίδι στο όνειρο” που εφαρμόζει στο τμήμα η δασκάλα τους με την ευγενική υποστήριξη της Υπεύθυνης Αγωγής Υγείας Β΄Αθήνας και του Κέντρου Πρόληψης Εξαρτήσεων Κηφισιάς “Προνόη”.

You may also like...