Βράβευση ταινίας μαθητών του σχολέιου μας…!

Το 3ο Βραβείο κέρδισαν οι μαθητές/ριες του τμήματος Ε1 του σχολείου μας στην 21η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας Camera Zizanio για την ταινία τους «Η Πολυκατοικία. Μία νύχτα….μα ποια νύχτα;». Η ταινία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της θεατρικής αγωγής το σχολικό έτος 2020-2021 με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Ελένη Ρασσιά. Η δημιουργία της ταινίας είναι το αποτέλεσμα μιας σειράς μαθημάτων τόσο της εξ αποστάσεως όσο και της διά ζώσης εκπαίδευσης και αφορά αποκλειστικά ιδέες των παιδιών όπως προέκυψαν μέσα από ασκήσεις και τεχνικές θεατρικού παιχνιδιού, αυτοσχεδιασμού, δραματοποίησης, δημιουργικής γραφής και θεάτρου σκιών. Οι μαθητές/ριες κατασκεύασαν τις φιγούρες για το θέατρο σκιών στο μάθημα των εικαστικών με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ. Σταυρούλα Σακκά. Τα γυρίσματα της ταινίας έγιναν στο σχολείο μας με βοηθό σκηνοθέτη τον μαθητή της Στ΄ τάξης, Νικόλα Αντύπα ενώ όλον τον εξοπλισμό για την επίτευξη της τεχνικής του Green Screen μας παρείχε η κ. Γιάννα Δεληγιάννη. Πολύτιμη υπήρξε η βοήθεια του υπεύθυνου εκπαιδευτικού του τμήματος κ. Τάκη Αντωνόπουλου καθώς και όλων ανεξαιρέτως των γονέων και κηδεμόνων των μαθητών/ριών.

📽Όλες οι ταινίες της 21ης Camera Zizanio θα είναι διαθέσιμες έως και τις 12/12 στην ψηφιακή πλατφόρμα https://online.olympiafestival.gr/page/21-camera-zizanio/ . Η ταινία του Ε1΄«Η Πολυκατοικία. Μία νύχτα….μα ποια νύχτα;» συγκαταλέγεται στα Βραβεία Ελληνικού Τμήματος στην Κατηγορία Α΄(έως 12 ετών).