ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΥΡΩΠΑÏΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ eTwinning ” HEUREUX DE VOUS CONNAîTRE!”

Μαθητές και μαθήτριες της Ε’ και ΣΤ’ τάξης, με την καθηγήτρια κ. Δήμητρα Μέρμηγκα, συμμετείχαν στο πλαίσιο του μαθήματος των γαλλικών, στο εκπαιδευτικό ευρωπαϊκό πρόγραμμα eΤwinning, “HEUREUX DE VOUS CONNAîTRE!” το οποίο και ολοκλήρωσαν με επιτυχία!

Στη διάρκεια του προγράμματος οι μαθητές μας συνεργάστηκαν με μαθητές από  την Πολωνία, την Ισπανία και την Ιταλία, οι οποίοι διδάσκονται κι αυτοί τα γαλλικά σαν  ξένη γλώσσα στο σχολείο τους, χρησιμοποιώντας τη γαλλική  γλώσσα ως γλώσσα επικοινωνίας. Οι δραστηριότητες κι οι εργασίες των μαθητών δημοσιεύθηκαν σε ειδικό χώρο στο διαδίκτυο, μέσα στον ευρύτερο ιστοχώρο του εκπαιδευτικού eΤwinning . Ως πρόγραμμα ήταν πολύ ενδιαφέρον για τους μαθητές μας, καθώς χρησιμοποίησαν την γαλλική γλώσσα σε πραγματικό περιβάλλον με πραγματικούς ακροατές, μέσα από ευχάριστες δραστηριότητες όπως παρουσιάζω τον εαυτό μου, το σχολείο μου, την χώρα μου, μοιράζομαι το αγαπημένο μου τραγούδι, φτιάχνω ομαδικό έργο για τη γαλλοφωνία, φτιάχνω και στέλνω κάρτες κ.λ.π. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία  να επικοινωνήσουν, να συνεργαστούν, να αναπτύξουν σχέδια, να μοιραστούν και εν ολίγοις να νιώσουν ότι αποτελούν μέρος μιας συναρπαστικής μαθησιακής κοινότητας στην Ευρώπη.