6 Μαρτίου, Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού

«Οι κάλτσες μας ΑΛΛΙΩΣ στην ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ! όλοι Ίσοι –όλοι Διαφορετικοί»

Για 2η συνεχόμενη χρονιά το σχολείο μας συμμετέχει στην δράση με τίτλο «Οι κάλτσες μας αλλιώς»  με κεντρικό σύνθημα « Όλοι Ίσοι – Όλοι Διαφορετικοί».     Εμπνευστής της δράσης είναι το ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΕΞΑΡΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ    ΠΡΟΑΓΩΓΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ  ΔΗΜΟΥ ΚΗΦΙΣΙΑΣ «ΠΡΟΝΟΗ»  σε συνεργασία με  τον Οργανισμό Κατά των Ναρκωτικών   (ΟΚΑΝΑ).

Στόχος όλων μας είναι η πρόληψη του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού μέσα από την ευαισθητοποίηση των παιδιών  στις έννοιες της  διαφορετικότητας και της μοναδικότητας.

Πρόθεση μας είναι να αναδείξουμε  την ανάγκη για σεβασμό στην μοναδικότητα και την διαφορετικότητα μας,  φορώντας  το Σάββατο 6 Μαρτίου Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού,   2 διαφορετικές κάλτσες!

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι μαθητές του Β2 με τη δασκάλα τους κ. Ε. Λαδά, φέτος μέσω τηλεκπαίδευσης, ενώ πέρσι (ως πρωτάκια) δια ζώσης.