Πρόσκληση γονέων ΣΤ΄ τάξης σε παιδαγωγική συνάντηση

1o Δημοτικό Σχολείο Νέου Ψυχικού

προσκλ εφηβεια

Αγαπητοί γονείς,

Η εφηβεία είναι μια περίοδος που δημιουργεί συχνά στην οικογένεια και το σχολείο δυσκολίες και συγκρούσεις. Ο προβληματισμός για τους κανόνες, την πειθαρχία, την ελευθερία, την εμπιστοσύνη και τις ευθύνες βρίσκεται στο προσκήνιο και οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί προβληματίζονται για το πού αρχίζουν και πού σταματούν τα όρια του εφήβου.

Στα πλαίσιο αυτού του προβληματισμού, σας προσκαλούμε την Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2018, στις 18:00, σε παιδαγωγική συνάντηση με θέμα:

«Διαβαίνοντας το κατώφλι της εφηβείας ………..»

Εισηγητής θα είναι ο Δρ. Μιχάλης Καλιφρονάς, ΜD, ECP ιατρός – ψυχοθεραπευτής, ο οποίος θα μοιραστεί τρόπους και τεχνικές για αποτελεσματικότερη επικοινωνία με τους εφήβους, για την κατανόηση της οριοθέτησης στην εφηβική ηλικία και των προκλήσεων που αυτή εμπεριέχει με στόχο τη μετάβαση από τις συγκρούσεις στη συνεργασία.

Θα έχουμε την ευκαιρία να συζητήσουμε και να βρούμε λύσεις από κοινού σε αυτά τα θέματα που απασχολούν εκπαιδευτικούς και γονείς στην καθημερινή επαφή μας με τους εφήβους.

Με εκτίμηση,

Η Δ/ντρια